Gra o Muzę
O kontrolę nad jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydawnictw w kraju walczy firma poligraficzna Kompap. Muza broni się jednak przed przejęciem
Muza jest dziś jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydawnictw książkowych w Polsce. Działa od 1991 roku, a od roku 1998 jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Firma w ostatnich latach nie rozpieszczała inwestorów spektakularnymi informacjami. Od kilku tygodni znowu jest o niej jednak głośno.
Wszystko to za sprawą wzmożonych zakupów akcji spółki dokonywanych przez inną giełdową firmę, Kompap, oraz członków zarządu i rady nadzorczej samego wydawnictwa. Wygląda na to, że w najbliższych tygodniach rozegra się emocjonująca walka o władzę w firmie, której zwycięzcę trudno byłoby już dziś wskazać.
Muza wydaje książki tak znanych i popularnych autorów, jak choćby Carlos Ruiz Zafon, Bernhard Schlink, Haruki Murakami, ale również klasyczne już powieści Ernesta Hemingwaya, Gabriela Garcii Marqueza, Julio Cortazara, Michaiła Bułhakowa czy Vladimira Nabokova.
Od „Burdy” do książek
Niewiele osób pamięta jednak, że wcześniej założona przez Adama Kaczmarka i Stanisława Stępnia spółka zajmowała się wydawaniem i dystrybucją w Polsce niemieckiego czasopisma „Burda”.
Pierwszymi opublikowanymi przez Muzę powieściami były książki z serii o przygodach Tomka Wilmowskiego. Prawo do ich wydawania załatwił Włodzimierz Czarzasty, który pojechał do Alfreda Szklarskiego i odpowiedział na zadane przez niego po trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta