Wspólna taryfa celna powinna być stosowana jednolicie w całej Unii Europejskiej
Zasadą jest, że przepisy prawa celnego stosuje się w sposób jednolity na całym obszarze celnym Wspólnoty. Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i polskich sądów odnoszące się do stosowania i wykładni przepisów prawa wspólnotowego powinno być uwzględniane przez organy podatkowe
Jest to niezbędny warunek podjęcia rozstrzygnięcia zgodnego z obowiązującym porządkiem prawnym.
Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 16 marca 2010 r. (I SA/Bd 60/10).
Stosowanie przepisów prawa wspólnotowego, w tym także przepisów prawa celnego ujednoliconego w całej Wspólnocie, nastręcza w Polsce wiele problemów. Zwrócił na to słusznie uwagę WSA w Bydgoszczy, którego wyrok dotyczył kwestii nałożenia cła antydumpingowego na towary importowane z Chin.
Sąd krytycznie odniósł się do zignorowania przez organy celne powoływanych przez stronę argumentów o sprzeczności pewnych zapisów polskiej wersji językowej taryfy celnej z odpowiednimi zapisami w innych wersjach językowych stosowanych w innych państwach członkowskich.
Ta sprzeczność skutkowała nałożeniem na importera w Polsce cła antydumpingowego niestosowanego w takich samych sytuacjach w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Prawo sobie, praktyka sobie
Zgodnie z podstawową zasadą wspólnotowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta