Czasem wolno się wyręczyć pełnomocnikiem
Nie masz czasu szukać nieruchomości, a chcesz jakąś kupić? Udziel pełnomocnictwa innej osobie. Pamiętaj tylko, aby dać je w odpowiedniej formie
Przepisy dotyczące zasad udzielania pełnomocnictwa znajdują się w kodeksie cywilnym. Zgodnie z jego art. 98 pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
Udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynnością prawną o charakterze upoważniającym. Czynność ta upoważnia pełnomocnika (daje mu kompetencję) do dokonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy i ze skutkiem dla niego. Umocowanie to trwa, co do zasady, tak długo, jak długo pełnomocnictwo nie zostanie odwołane, bądź dopóty, dopóki nie nastąpi śmierć mocodawcy lub pełnomocnika.
Na piśmie, ale nie zawsze
Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada 1966 r. (III CZP 55/66) orzekł, że „pełnomocnictwo udzielone przez organ władzy lub administracji państwowej pracownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta