Nie chcesz wpaść w pułapkę, opisz dokładnie swoją sytuację
Starając się o wyjaśnienie wątpliwości podatkowych przez fiskusa, pamiętajmy o formalnościach. Inaczej zamiast obiecywanych korzyści wystąpienie z wnioskiem o interpretację może wpędzić nas w niemałe kłopoty
Wprowadzenie interpretacji podatkowych miało z jednej strony zagwarantować bezpieczeństwo podatnikom w zakresie podatkowego traktowania wykonywanych przez nich czynności, a z drugiej ujednolicić stosowanie przepisów prawa podatkowego.
Jednakże, z pozoru łatwa i przyjazna podatnikom procedura występowania z wnioskiem o interpretacje okazuje się pełna pułapek, z istnienia których wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy.
Podaj stan faktyczny
Przy występowaniu z wnioskiem o interpretację podatkową wnioskodawca jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego lub – jeżeli wniosek dotyczy czynności dopiero planowanej – dokładnego opisu zdarzenia przyszłego.
Tylko z pozoru wydaje się, że krok ten nie powinien sprawiać większych trudności. Popełnienie błędu na tym etapie (polegającego na niewskazaniu wszystkich istotnych elementów stanu faktycznego) może spowodować, iż uzyskana interpretacja będzie pozbawiona mocy ochronnej.
Interpretacja podatkowa zapewnia bowiem ochronę tylko wtedy, gdy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny z rzeczywistością (bądź jeżeli planowana transakcja przybierze kształt zgodny z zawartym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego).
Tymczasem bardzo często we wnioskach podatnicy celowo pomijają te elementy stanu faktycznego, które w ich ocenie zmniejszają szanse na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta