Między przyjściem na pierwszą i drugą zmianę musi być przerwa
Pracodawca nie może pozbawić pracowników wynagrodzenia za czas przestoju. Nie może tego uczynić ani w umowie o pracę, ani też w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy
Wyłączenie takie byłoby bowiem, jako sprzeczne z prawem pracy, nieważne.
Zasadnicze znaczenie ma tu art. 81 kodeksu pracy, według którego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i za czas przestoju, jeżeli był gotów do jej wykonywania i doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną lub godzinową, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został określony, w wysokości 60 proc. wynagrodzenia.
W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od minimalnego. Jeżeli jednak przestój nastąpił z winy pracownika – wynagrodzenie mu nie przysługuje.
Wyłączenie w umowie...
Postanowienia umów o pracę wyłączające uprawnienie pracowników do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta