Kometa z ognistym ogonem
Dla urodzonego w Wigilię 1798 r. w Zaosiu (lub Nowogródku) Adama Bernarda Mickiewicza rok 1812 to pierwsza ważna cezura w życiu
W maju zmarł ojciec – nowogródzki adwokat sądowy i komornik miński Mikołaj, a w czerwcu na Litwę wkroczył Napoleon. Hasła powitalne nadużywały Marsów, Jowiszów, piorunów, rydwanów itd., dodając jednak – znak długiego czekania i świadomości chwili – „Błogosławiony przez Opatrzność Zesłaniec z Niebios”, „cudem mianowany Napoleon Wielki”, „Wskrzesiciel”, „Zbawca nasz w najdłuższe wieki”. W Nowogródku, 15 sierpnia, w dzień imienin Napoleona, Adam widział na ratuszu „imię Cesarza otoczone napisami”, wśród których hebrajski cytat z Biblii wyrażał zamiary Boga wobec świata i narodów, które spełnić miał Napoleon. Na transparencie zawieszonym na kościele franciszkańskim widniała kometa z ognistym ogonem, literą „N” i napisem „Maximus in Magno Napoleone Deus”. Pod transparentem był glob ziemski, rozjaśniony przez lecące ku północy pioruny, które topiły lody, oraz wiersz:
Ten kometa na niebie w Europie sięzjawił,
Za nim przyszedł, [ten] co Litwę z nicości
wybawił!
To jest promień, co ludów stapiając
okowy,
Wraca martwym roślinom życie
i wzrost zdrowy,
Przezeń Bóg nowe Króle osadza na
Tronie
Sprawiedliwy, wszechmocny Bóg w
Napoleonie.
Kusi nas pytanie, czy wspólnota przeżyć urodzonego koło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta