Także podczas upałów pracodawch musi chronić zdrowie podwładnych
Jeśli szef z oszczędności wyłącza klimatyzację w firmie lub ją niewłaściwie konserwuje, pracownicy mogą w tej sprawie interweniować. Informują o tym inspektora pracy, ale ten ma 30 dni na rozpatrzenie skargi. Od czerwca w Warszawie dotarło już do niego 30 takich zażaleń
Lipcowe upały zmobilizowały pracowników do tego, aby lepiej poznać przepisy związane z warunkami pracy w wysokich temperaturach. Tym bardziej gdy pracodawcy stali na bakier z ich przestrzeganiem.
Zapewnij napoje, wodę i powietrze
Jednym z obowiązków pracodawcy – poza zapewnieniem higienicznych i bezpiecznych warunków pracy – jest organizowanie pracy w taki sposób, aby zmniejszyć jej uciążliwość (art. 94 pkt 2a k.p.). Z pewnością taka uciążliwość panuje w czasie wysokich temperatur. Organizm ludzki nie jest w stanie bowiem dostosować się, bez uszczerbku dla zdrowia, do wykonywania pracy w upałach, jakie panowały w lipcu.
Podczas upałów każdy pracodawca musi nieodpłatnie dostarczyć pracownikom napoje. Taki obowiązek nakłada na niego art. 232 k.p. Gdy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi na stanowiskach pracy w zamkniętych pomieszczeniach przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C, napoje te powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.
Tak stanowi § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów z 28 maja 1996 r. (DzU nr 60, poz. 279). A rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta