Premier: dbamy o Polaków
Donald Tusk zachęcał wczoraj posłów do poparcia rządowego planu finansowego. Jego gabinet nie planuje radykalnych reform. Podwyżka stawek VAT przełoży się na wyższe ceny towarów i usług – ostrzega opozycja
Premier, który przedstawiał w Sejmie informację o stanie finansów państwa, skupił się na przekonywaniu posłów, że podwyżka podatku od towarów i usług o 1 pkt proc. jest tym, co uchroni polski dług przed przekroczeniem poziomu 55 proc. PKB.
Zgodnie z przyjętym we wtorek wieloletnim planem finansowym państwa (ma być upubliczniony za 2 – 3 dni) od 2011 r. przez trzy lata będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT – 5, 8 i 23 proc. Podwyższenie stawek VAT nie będzie dotyczyło większości produktów żywnościowych, w tym wszystkich podstawowych. Produkty żywnościowe, takie jak chleb, mąka, nabiał będą objęte 5-proc. stawką, a część produktów nieprzetworzonych będzie miała 8-proc. stawkę VAT zamiast 7 proc.
Żywność nie zdrożeje?
– Skutki zmian VAT będą takie, że cena żywności lekko spadnie, a ceny żywności, towarów przetworzonych, które przechodzą ze stawki 7 proc. na 5 proc (...) spadną o 0,7 pkt proc., co jest szczególnie ważne dla gospodarstw o niższych dochodach – mówił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.
W te zapewnienia nie uwierzył m.in. wiceszef Klubu Lewicy Marek Wikiński. Stwierdził, że nie ma możliwości, by podwyżka VAT nie wpłynęła na zwiększenie cen żywności, a to uderzy w osoby najmniej zarabiające.
– Wzrost VAT spowoduje dla przeciętnej rodziny wzrost kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta