Zamiast zleceniodawcy pieniądze wypłaca firma faktoringowa
Przedsiębiorcy, którzy mają podpisany kontrakt z urzędem gminy lub miasta i akceptują odroczoną płatność, mogą korzystać ze specjalnego rodzaju faktoringu, zwanego samorządowym
W faktoringu samorządowym przedmiotem wykupu są wierzytelności z odroczonym terminem płatności, bezsporne, bez ograniczeń zbywalności wynikających z przepisów prawa, z terminem zapłaty nie dłuższym niż kilka lat. Wszystkie parametry finansowania są za każdym razem negocjowane.
Jak zauważa Sebastian Grabek, dyrektor Departamentu Faktoringu HSBC Bank Polska, faktoring samorządowy zaczął się dynamicznie rozwijać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zaczęły wtedy napływać do nas fundusze unijne na realizację projektów infrastrukturalnych (np. budowę dróg). Ze środków tych w dużym stopniu korzystają samorządy i inne jednostki administracji publicznej.
Dzięki faktoringowi gminy, miasta czy powiaty mogą realizować inwestycje, nawet jeśli w danym roku budżetowym nie mają całej sumy potrzebnej na ich finansowanie. Bank lub firma faktoringowa, wykupując faktury, dostarcza firmom pieniądze za prace lub dostawy na rzecz samorządów. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta