Trzeba oddać, gdy pieniądze się nie należą
Pracownik, który otrzymał nienależną mu pensję, powinien zwrócić ją pracodawcy. Jeżeli jednak zużył ją w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, nie ma takiego obowiązku. Chyba że, pobierając wypłatę miał świadomość, że mu ona nie przysługuje
Do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 409 k.c. obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien był się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
Przepis ten ma odpowiednie zastosowania także i do stosunków pracy. Wynika to z odesłania zawartego w art. 300 k.p.
Wygaśnięcie obowiązku
Zasadą jest więc, że w razie zużycia lub utraty przez pracownika nienależnie otrzymanego świadczenia obowiązek jego wydania lub zwrotu wygasa. Wyjątkiem od tej zasady jest natomiast utrzymanie tego obowiązku.
Jeśli więc pracownik wydał nienależnie mu wypłacone wynagrodzenie np. na konieczne opłaty, opał lub żywność, to nie będzie musiał ich zwracać, chyba że, wydając pieniądze, powinien był się liczyć z obowiązkiem ich zwrotu. W praktyce problematyczne jest zwłaszcza ustalenie, w jakich okolicznościach można przyjąć, że pracownik powinien był się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta