Stare i złe koncepcje Brukseli
Nowe podatki nie pomogą Unii Europejskiej w konkurencji np. ze Stanami Zjednoczonymi
Dotychczas kraje członkowskie UE płacą ustaloną kwotę do budżetu wspólnotowego. Wyliczana ona była na podstawie wielkości PKB (76 proc. wpływów do budżetu UE) oraz określonego procentu wpływów z podatku VAT i ceł.
Prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zastrzega, że aby komentować propozycje nowych podatków, musi poznać ich szczegóły. Zwraca jednak uwagę na to, że system podatkowy musi być całościowy, spójny i przejrzysty. – Nasuwa się pytanie, dlaczego akurat te kategorie mają zostać opodatkowane? Jaka jest logika tych zmian? – pyta ekonomistka. Mączyńska zastanawia się, w jaki sposób podatki będą ściągane od firm międzynarodowych.
Z kolei Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, uważa, że Komisja Europejska powinna bardziej skoncentrować się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta