Impreza masowa musi być bezpieczna
Jeżeli planujesz np. koncert we wrześniu czy październiku, to już dziś powinieneś się tym zająć. Nie da się bowiem przygotować takiej imprezy z dnia na dzień ani nawet z tygodnia na tydzień
Organizator imprezy masowej musi zapewnić bezpieczeństwo jej uczestnikom oraz porządek podczas jej trwania. Chodzi nie tylko o spełnienie wymagań określonych w przepisach prawa budowlanego, sanitarnych i dotyczących ochrony przeciwpożarowej, ale też o bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz zabezpieczenie medyczne.
Jednak ustawa nie zdejmuje całkowicie obowiązków z administracji i służb publicznych. Mówi, że w zakresie określonym w przepisach odpowiedzialność spoczywa także na: wójcie, burmistrzu, prezydencie miasta, wojewodzie, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, a niekiedy i innych służbach.
Dopilnuj porządku
O bezpieczeństwo dba odpowiednio wyszkolona i wyposażona służba informacyjna i porządkowa, wyraźnie wyróżniająca się ubiorem. Określona jest minimalna liczebność takiej służby. Przyjmuje się przelicznik co najmniej dziesięć na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej jedna na każde następne 100 osób (20 proc. z tego muszą stanowić porządkowi).
Jeżeli jest to impreza o podwyższonym ryzyku, przeliczniki te wynoszą odpowiednio 15 osób służby na 200 osób i co najmniej dwie na każde następne 100 osób (w tym 50 proc. porządkowych).
Wszyscy porządkowi muszą się legitymować ważną licencją pracownika ochrony. Organizator ustanawia też odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta