Wydatki na budowę budynku oraz obiektów i instalacji nie będą kosztem od razu
Jeśli tylko część budynku będzie wykorzystywana w działalności, a część jako mieszkanie podatnika, dla obliczenia podstawy odpisów amortyzacyjnych trzeba będzie ustalić właściwą proporcję
Z uwagi na to, że składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, a nie tylko w roku ich nabycia, ustawodawca przyjął zasadę, że wydatki te zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę ich zużycia.
Podatnicy mogą – stosownie do treści art. 22 ust. 8 ustawy o PIT – uznać za koszty uzyskania przychodów jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 22a – 22o ustawy, z uwzględnieniem art. 23.
Nie wszystko da się zamortyzować
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 – czyli tzw. środki trwałe.
Nie wszystko jednak podlega amortyzacji. Wyłączone są z niej, stosownie do art. 22c pkt 1 i 2 ustawy:
- grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta