Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik nie mógł sprzedać

10 sierpnia 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Ten, kto zawarł umowę, widząc, że pełnomocnictwo go do tego nie upoważnia, obowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód, które wskutek tego wyrządzono drugiej stronie umowy

Sąd Najwyższy potwierdził, że osoba zawierająca w sposób zawiniony bez umocowania umowę przedwstępną sprzedaży lokalu dopuszcza się czynu niedozwolonego. Jednakże w sprawie, której wyrok ten dotyczy, sąd będzie musiał jeszcze raz rozważyć, czy pełnomocnikowi rzeczywiście taką winę można przypisać.

Zażądał wyższej ceny

Chodziło o mieszkanie o powierzchni 58,11 mkw. w centrum Wrocławia. Bożena W. stała się jego właścicielką w grudniu 2000 r. W marcu 2003 r. wynajęła je dwóm lekarzom: Andrzejowi K. i Bogusławowi P., na prowadzenie gabinetu lekarskiego. W listopadzie 2003 r. ojciec właścicielki zawarł z nimi w jej imieniu w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży tego lokalu. Posłużył się pełnomocnictwem notarialnym udzielonym mu przez córkę w 2001 r. W umowie przedwstępnej jako cenę nabycia lokalu podano 280 tys. zł. Ostateczny termin zawarcia umowy definitywnej ustalono na 31 stycznia 2007 r.

W chwili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8696

Spis treści
Zamów abonament