Czy informatyzacja administracji odciąży obywateli
Jeśli nie zmienią się przepisy szczególne nakładające obowiązek przedstawiania zaświadczeń, to słuszna zmiana kodeksu postępowania administracyjnego nie spełni swojej roli – zwraca uwagę doktor prawa
U stawa z 12 lutego 2010 r., która znowelizowała ustawę o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU nr 40, poz. 230), zmieniła także art. 220 kodeksu postępowania administracyjnego. O tej zmianie pisał Grzegorz Sibiga w tekście opublikowanym w „Rz” z 17 czerwca. Przedstawione w nim uwagi zachęcają do zaprezentowania nieco odmiennego spojrzenia na niektóre zagadnienia poruszone przez autora.
Trochę historii
U podstaw wprowadzenia w 1980 r. art. 220 do k.p.a. leżała chęć zlikwidowania patologicznej sytuacji, w której organy administracji żądały zaświadczeń na potwierdzenie okoliczności, które mogły być udowodnione w znacznie prostszy sposób. Przed 17 czerwca 2010 r. przepis ten zakazywał żądać zaświadczenia, jeśli fakty lub stan prawny znane były organowi z urzędu bądź możliwe do ustalenia przez organ na podstawie posiadanej ewidencji, rejestrów lub innych danych albo na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).
Na tle takiego brzmienia analizowanego przepisu utrwaliła się interpretacja, że zakaz żądania zaświadczenia dotyczy jedynie sytuacji, gdy organ może ustalić fakty lub stan prawny na podstawie własnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta