Za wcześniejsze rozstanie trzeba podwładnemu wypłacić pieniądze
Okres wypowiedzenia można skrócić z trzech miesięcy do miesiąca. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy zatrudniony ma umowę bezterminową, a firma jest np. likwidowana
Są sytuacje, gdy firmie zależy na szybszym rozstaniu z pracownikami. Wtedy niektórym z nich w określonych okolicznościach można skrócić okres wypowiedzenia. Art. 361 k.p. zastrzega, że jest to możliwe, jeżeli rozstanie następuje z powodu:
- ogłoszenia upadłości,
- ogłoszenia likwidacji,
- innych przyczyn niedotyczących pracowników.
Ze skrócenia okresu wypowiedzenia mogą skorzystać zarówno tzw. duzi pracodawcy – mający co najmniej 20 pracowników, jak i pozostali, zatrudniający mniej osób.
Różnica między nimi jest tylko taka, że duże firmy zwalniają w trybie indywidualnym bądź grupowym na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90‚ poz. 844 ze zm.), a zwalnianym należy się odprawa. Pozostali rozstają się na podstawie kodeksu pracy bez prawa do odprawy ustawowej.
Nie dla każdego
Niestety, wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę nie obejmie wszystkich. Przede wszystkim dotyczy osób mających bezterminowe umowy o pracę, którym przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Zapomniał o tym jeden z czytelników w chwili likwidacji firmy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta