Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strasburg: sito na skargi

10 sierpnia 2010 | Prawo | Marek Antoni Nowicki

Trybunał w Strasburgu może teraz odmówić rozpatrzenia skargi, nawet gdy doszło do naruszenia europejskiej konwencji. Dlaczego – wyjaśnia adwokat, prezes Izby Doradczej Praw Człowieka w Kosowie

Od lat toczy się debata na temat usprawnienia mechanizmu rozpatrywania skarg napływających do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niedawno ich liczba przekroczyła 100 tysięcy i wciąż szybko rośnie. Wiele nadziei pokłada się w rozwiązaniach reformujących protokół nr 14 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Po długim oczekiwaniu, spowodowanym ociąganiem się Federacji Rosyjskiej przed jego ratyfikacją, wszedł on w życie 1 czerwca tego roku.

Jedna z wielu istotnych zmian dotyczy warunków dopuszczalności skarg. Oprócz dotychczasowych, z których główne to konieczność wyczerpania wszystkich skutecznych środków prawnych w kraju oraz sześciomiesięczny termin na wniesienie skargi, protokół 14 wprowadza nowy warunek.

Teraz Trybunał może odmówić merytorycznego rozpatrzenia skargi również wtedy, gdy nie można wykluczyć, iż doszło do naruszenia konwencji, ale w jego rezultacie – zdaniem Trybunału – pokrzywdzony nie znalazł się jednak w istotnie niekorzystnej dla siebie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8696

Spis treści
Zamów abonament