Gdzie stara Dźwina pluska
W starym parku w Justianowie na Litwie w pobliżu zwałów gruzu i zasypanych piwnic, jakie pozostały po wzniesionym w XVIII w. dworze Abłamowiczów, klęczy na skrawku bruku spiżowa postać. Choć w oficerskim mundurze, z szablą przy boku – ma najwyraźniej kobiece kształty.
To posąg Emilii Plater, która, złożona chorobą, zmarła pod dachem profesora Uniwersytetu Wileńskiego Ignacego Abłamowicza w grudniu 1831 r., gdy zamiast przekroczyć z korpusem gen. Chłapowskiego pruską granicę, chciała przez Puszczę Augustowską przedostać się do Warszawy. Pochowano ją pod nazwiskiem Zielińska w sąsiednim miasteczku, maleńkim Kopciowie; przed paru laty na rynku stanął tu jej pomnik. Dopiero kilkanaście lat po śmierci dzięki uporowi proboszcza ks. Helmana na mogile ustawiono kamienny krzyż z prawdziwym nazwiskiem i napisem: „Duszę Bogu, życie Ojczyźnie oddała”. Spoczywa daleko od swych rodzinnych stron nad Dźwiną, na małym miejskim cmentarzyku w pobliżu dzisiejszej polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta