Skoro nie ma przychodu nie będzie też kosztów
Na skutek zawarcia umowy wydłużającej termin spłaty zobowiązania z wykupu weksla inwestycyjnego i zmieniającej w związku z tym cenę, nie dochodzi do realizacji dyskonta przez inwestora
W konsekwencji po jego stronie nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu i odpowiednio wystawca weksla nie wykaże z tego tytułu kosztu uzyskania przychodów.
Pomysł na trudne czasy
W czasach kryzysu częstym sposobem na zabezpieczenie transakcji może być wystawienie weksla. Pełni on też nierzadko rolę inwestycyjnego papieru wartościowego. W klasycznym układzie wystawca weksla zobowiązuje się do jego wykupu na rzecz inwestora (nabywcy weksla) po określonym czasie wraz z zapłatą dyskonta.
Nierzadko jednak strony umownie ustalają przesunięcie terminu jego wykupu, zwiększając wartość nominalną weksla.
Pojawia się wtedy pytanie, czy istnieje możliwość wykazania po stronie inwestora (nabywcy weksla) przychodu podatkowego w związku z ewentualną realizacją dyskonta, którym byłaby różnica pomiędzy określoną w umowie w brzmieniu pierwotnym ceną nabycia weksla przez inwestora a wartością jego wykupu przez wystawcę weksla?
Czy też należy uznać, że w takim przypadku realizacja dyskonta jeszcze nie nastąpiła, a w konsekwencji na dzień zawarcia umowy po stronie inwestora nie powstał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta