Pracownik z innego miasta może liczyć na przywileje od szefa
Pracodawca może dać rozłąkowe albo wynająć mieszkanie podwładnemu, który musiałby dojeżdżać do firmy. W obu przypadkach czekają go rozrachunki z fiskusem i ZUS
Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie wykwalifikowanych pracowników, są gotowi płacić za ich kwaterunek. Ale po stronie korzystającego powstaje przysporzenie majątkowe.
Osiąga on przychód ze stosunku pracy z nieodpłatnego świadczenia (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.; dalej updof).
Świadczenie na rzecz podwładnego w postaci udostępnienia mu mieszkania lub dofinansowania kosztów najmu mieszkania wyceniamy zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 3 updof. Jego wartość pieniężną ustalamy według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku. Tę kwotę zsumujemy z innymi dochodami uzyskanymi przez danego pracownika od tego zakładu pracy.
Lokum wolne od podatku…
Zaliczki na podatek jednak nie pobieramy, jeśli zatrudniony może skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 updof. Bez daniny pozostanie więc wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu jego zakwaterowania w:
- hotelach pracowniczych,
- kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
Pod warunkiem jednak, że pracownik mający miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, nie korzysta z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta