Zakres pomocy musi być precyzyjny
Częściowe ubezwłasnowolnienie jest uzasadnione potrzebą pomocy w prowadzeniu spraw chorego psychicznie
Sąd Najwyższy w postanowieniu podjętym na posiedzeniu niejawnym stwierdził, że ocena tej potrzeby powinna się opierać na ustaleniu, że rzeczywiście istnieją sprawy wymagające prowadzenia przez tę osobę, jaki jest ich rodzaj i jaka konkretnie pomoc jest jej potrzebna.
Krąg osób, które mogą złożyć w sądzie wniosek o ubezwłasnowolnienie, jest ograniczony. Może wnieść go m.in. prokurator. Tak było w sprawie Kazimierza S., której dotyczy to postanowienie SN.
Bez wsparcia bliskich
Kazimierz S., rocznik 1970, od lat jest leczony na schizofrenię paranoidalną. W 2000 r. sąd zadecydował o umieszczeniu go w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody. W 2004 r. skierował go do domu opieki społecznej, a w lipcu 2007 r. zwolnił z tej placówki. Oparł się na opinii biegłych, że stan zdrowia mężczyzny się polepszył i zdoła on samodzielnie zaspokajać potrzeby życiowe pod warunkiem stałej ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej. Wspierał go doraźnie ośrodek pomocy społecznej.
Kazimierz S. nie ma bliskiej rodziny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta