Liczne uprawnienia z jednej strony, z drugiej nikła odpowiedzialność
Członkom zespołów interdyscyplinarnych i pracownikom socjalnym ustawodawca przyznał szerokie kompetencje związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. O ich odpowiedzialności za bezprawne działania milczy
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie to zadanie własne administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego. Poszczególne organy realizują w tym zakresie przyznane im przez ustawodawcę kompetencje.
Gmina tworzy zespoły interdyscyplinarne oraz podejmuje interwencje w oparciu o procedurę niebieskiej karty. Następuje to na skutek podejrzenia, że w danej rodzinie występuje przemoc lub zgłoszenia.
Powołuje wójt
Procedurę niebieskiej karty, jak również obowiązek tworzenia przez gminy zespołów interdyscyplinarnych wprowadziła do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jej nowelizacja. Została ona uchwalona 10 czerwca 2010 r., opublikowana w DzU nr 125, poz. 842, a jej przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2010 r. Ponadto, jak wynika z nowego brzmienia art. 6 ust. 2 do zadań własnych gmin należy w szczególności:
- opracowanie i realizowanie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przestępstw;
- prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności poprzez działania edukacyjne służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych taką przemocą;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta