Właścicielowi firmy nie zawsze się uda zwiększyć odpisy
Przedsiębiorca nie może sam zaktualizować do celów podatkowych wartości środka trwałego. Potrzebne jest do tego rozporządzenie ministra finansów
Można na tym stracić, bo często wartość firmowego majątku rośnie, a odpisy amortyzacyjne muszą pozostać na tym samym poziomie. Dobrym przykładem są nieruchomości, których ceny w ostatnich latach sporo podskoczyły.
Także przy sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do kosztów nie można zaliczyć ich zaktualizowanej przez podatnika wartości.
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lutego 2010 r. (II FSK 1634/08). Spółka z o.o. otrzymała w drodze aportu nieruchomość. W następnym roku przeprowadziła jej remont i wynajęła. Od początku ją amortyzowała. Po kilku latach urealniła jej wartość początkową.
Po następnych dwóch latach nieruchomość została zwrócona spółce w stanie ulepszonym w stosunku do stanu początkowego. Dokonano więc oszacowania dla określenia aktualnej wartości rynkowej. Ta wycena posłużyła do ustalenia ceny sprzedaży nieruchomości.
Spółka zapytała fiskusa, czy przy sprzedaży może zaliczyć do kosztów aktualną wartość składnika majątku (pomniejszoną o dotychczasową amortyzację). Organy podatkowe uznały, że jest to niemożliwe. Ich zdaniem kosztem będzie wartość nieruchomości określona w akcie notarialnym, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta