Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba zapłacić podatek od zatrzymanego zysku

12 sierpnia 2010 | Dobra firma | Jędrzej Jakubowicz Łukasz Wojtkowiak
źródło: Rzeczpospolita

Niepodzielone zyski spółki kapitałowej po jej przekształceniu w spółkę osobową są od 1 stycznia 2009 r. objęte podatkiem dochodowym. Przepisy, które to regulują, naruszają jednak zasady przyzwoitej legislacji

Są to art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), dodane przez ustawę nowelizującą z 6 listopada 2008 r.

Celem ich wprowadzenia było uszczelnienie sytemu podatkowego i wyeliminowanie dobrze znanego w praktyce sposobu optymalizacji podatkowej wypłaty zatrzymanych zysków spółki kapitałowej jej wspólnikom.

Polegał on na przekształceniu spółki kapitałowej w osobową a następnie obniżeniu wysokości udziału kapitałowego spółki osobowej i zwrocie części wkładów wspólnikom – osobom fizycznym. Taka wypłata korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT.

Omawianą zmianę przepisów przeprowadzono jednak w sposób nieudolny i naruszający podstawowe zasady przyzwoitej legislacji. Przez półtora roku wykrystalizowały się w doktrynie konkretne i jak najbardziej uzasadnione zarzuty pod adresem tej nowelizacji. Przedstawiając je, skupimy się na przepisach ustawy o PIT, jednak poniższe spostrzeżenia dotyczą również ustawy o CIT.

Przychód z udziału w zyskach osób prawnych

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8698

Spis treści
Zamów abonament