Kiedy warto iść grupowo do sądu
Z pozwem zbiorowym może wystąpić co najmniej dziesięć osób i dzięki temu zaoszczędzić na opłatach
Możliwość taką dała zainteresowanym ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która weszła w życie 19 lipca 2010 r. (DzU z 2010 r. nr 7, poz. 44, dalej: ustawa).
Mimo wielu ograniczeń postępowanie grupowe może przyczynić się do poprawy jakości niektórych masowo świadczonych usług konsumenckich. Odpowiedzialność pozwanego wobec całej grupy niezadowolonych klientów będzie znacznie bardziej dotkliwa finansowo niż odpowiedzialność w indywidualnych sporach sądowych. Postępowanie grupowe umożliwia dochodzenie niewielkich kwot, których indywidualne koszty obsługi czyniłyby nieopłacalnym takie postępowanie.
W sprawach o roszczenia pieniężne ich wysokość musi być ujednolicona
Pozew zbiorowy nie zawsze jest dopuszczalny. Osoby chcące go wnieść musi łączyć związek faktyczny uzasadniający wspólne rozstrzygnięcie ich sprawy w jednym postępowaniu sądowym. Nie może to być zatem dowolnie zebrana grupa, która postanowiła wspólnie występować przed organami wymiaru sprawiedliwości i w ten sposób np. zaoszczędzić sobie wydatków.
W jakich sprawach
W myśl art. 1 ustawy postępowanie grupowe dopuszczalne jest w sprawach, w których chodzi o roszczenia jednego rodzaju, co najmniej dziesięciu osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Roszczeniami jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta