Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokator ustępuje dzieciom właściciela

14 sierpnia 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Jeśli właściciel wynajętego lokalu zamierza w nim zamieszkać sam albo umieścić tam swoich bliskich, wolno mu najem wypowiedzieć

Okres wypowiedzenia, po którego upływie lokator ma się wyprowadzić, zależy od tego, czy właściciel wskaże mu inne stosowne lokum albo lokator dysponuje takim lokalem, czy też takich możliwości nie ma.

– Dom, w którym mieszkam, należy do kilku spadkobierców poprzedniego właściciela. Najemcą jestem od 1994 r., po śmierci matki, która miała przydział kwaterunkowy na to mieszkanie. Wiadomo mi, że dom ma być sprzedany osobie, która zamierza pozbyć się lokatorów, nie dając im w zamian innych lokali, by po przeróbkach uzyskać mieszkania dla swoich dzieci. Czy może nas wyrzucić na bruk? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 11 ust. 4 – 7 ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego zamiar zamieszkania w danym lokum przez właściciela jest podstawą do wypowiedzenia najemcy umowy najmu. To samo dotyczy sytuacji, gdy w danym lokalu mają zamieszkać jego pełnoletnie dzieci, wnuki, rodzice lub dziadkowie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8700

Spis treści
Zamów abonament