Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Festiwal polskiego noblisty

04 września 2010 | Plus Minus | Szewach Weiss

W Warszawie odbywa się VII Festiwal Kultury Żydowskiej dedykowany Isaacowi Singerowi. Był to jeden z najwybitniejszych pisarzy żydowskich XX wieku. Pochodził oczywiście z Polski i pisał „po żydowsku”.

Czyli w jidysz, który był językiem większości polskich Żydów. Singer przed wojną wyjechał do Nowego Jorku, ale chociaż opuścił ojczyznę – trafił do swoich. Bo już wtedy w Nowym Jorku mieszkało więcej Żydów niż w Warszawie. A w Warszawie było ich 420 tysięcy!

Dziś wspaniała kultura jidysz nie ma już oczywiście takich rozmiarów co kiedyś. Językiem tym mówią właściwie tylko religijni ortodoksi. Ale wspaniała proza Singera jest nieśmiertelna. Czytają ją ludzie na całym świecie. A akcja wszystkich jego najsłynniejszych powieści rozgrywa się w Polsce, większość z nich w Warszawie. Dotyczą polskich Żydów – zarówno religijnych, jak i świeckich – ale także Polaków.

W 1978 roku Singer dostał literacką Nagrodę Nobla. Mówi się, że był amerykańskim lub żydowskim noblistą, ale on był również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8718

Spis treści
Zamów abonament