O pożytkach obcowania z filozofią
Czy filozofia to wyłącznie gra szklanych paciorków? Wysublimowana gimnastyka intelektualna, która jednak nigdy nie daje satysfakcjonujących odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania, czego dowodem jest cała jej historia?
A może jest ona ważna wyłącznie dla samych filozofów, którzy dzięki niej potrafią nieźle się urządzić i napawać czcią ze strony profanów nierozumiejących nawet zdania z dzieł adorowanych przez siebie mistrzów?
Odpowiedź na te i podobne im pytania najlepiej odnieść do konkretu, w tym wypadku niezwykle ciekawego i świetnie redagowanego kwartalnika filozoficznego „Kronos”, wydawanego przez młodych (relatywnie) filozofów od początku 2007 roku. Nazwa ma znaczenie. Kronos to ojciec Zeusa, a jednocześnie bóg kosmosu odpowiedzialny za ład świata. Nadtytuł pisma „metafizyka kultura religia” i treści kolejnych numerów pokazują, że jego twórcy nie chcą zamykać się w określonej dziedzinie czy tematyce. Wręcz przeciwnie: to na przecięciu rozmaitych obszarów zjawisk chcą odkrywać ważne dla siebie znaczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta