Po zmianie planu korzyść także dla gminy
Jeśli w wyniku uchwalenia lub zmiany planu miejscowego wartość działki wzrośnie, gmina może zażądać tzw. renty planistycznej, gdy zostanie zbyta
Wchodzi to jednak w rachubę wówczas, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu w ciągu pięciu lat od dnia, w którym plan zagospodarowania przestrzennego albo jego zmiana stały się obowiązujące. Dla uniknięcia tego obciążenia wystarczy się więc powstrzymać ze sprzedażą przez ten czas.
Prawo żądania renty planistycznej przyznaje gminom art. 36 ust. 4 ustawy z 2003 r. o planowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.). Nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Stawka może być różna dla poszczególnych obszarów objętych planem. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie w wyroku z 8 grudnia 2009 r. (sygn. II SA/Kr 1362/09).
Musi być plan...
Wysokość opłaty ma być obowiązkowo ustalona w planie miejscowym (w planie zagospodarowania przestrzennego). Jeśli takiego planu na terenie danej gminy nie ma, pobieranie renty planistycznej nie wchodzi w rachubę. Sądy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta