Swoje racje zawsze trzeba udowodnić
Jeszcze przed procesem warto zgromadzić materiały na poparcie swoich twierdzeń i przygotować argumenty przeciwko tym, jakie może przedstawić przeciwnik
Strona co do zasady może w toku całego postępowania przed sądem przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swych wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.
Sąd pominie jednak dowody, jeżeli okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione lub jeżeli strona powołuje dowody jedynie dla zwłoki.
Druga instancja może pominąć
Istotne jest, aby fakty i dowody na ich wykazanie przytaczać jak najwcześniej, tzn. w pozwie lub odpowiedzi na pozew, co z pewnością może zapobiec przewlekłości postępowania sądowego, a także uchronić stronę przed niekorzystnym dla niej wyrokiem sądu I instancji i ewentualnym oddaleniem apelacji od takiego orzeczenia.
Postępowanie apelacyjne stanowi wprawdzie kontynuację merytorycznego postępowania przed sądem pierwszej instancji, ale należy pamiętać o ograniczeniu w zakresie postępowania dowodowego prowadzonego przed sądem odwoławczym.
Sąd drugiej instancji może bowiem pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później.
Strona, która wskazuje w apelacji nowe fakty lub dowody, powinna zatem wykazać, że nie mogła ich powołać wcześniej lub że potrzeba powołania się na nie wynikła później.
Nie tylko dokumenty...
Strony mogą zgłaszać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta