Gdy nie zapłaci spółka, będzie musiał to zrobić wspólnik
Jeśli należysz do spółki jawnej, musisz się liczyć z odpowiedzialnością za jej zobowiązania, gdy nie ureguluje ich na czas. Podobnie będzie w przypadku innych spółek osobowych
Spółki osobowe to spółki: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Rządzą się one innymi zasadami odpowiedzialności od tych, jakie dotyczą spółek kapitałowych.
W tym przypadku wspólnicy ponoszą odpowiedzialność ze swojego majątku, choć i tu są pewne modyfikacje, bo nie zawsze w pełnej wysokości. Sprawdźmy zatem, jak wygląda to w przypadku poszczególnych spółek.
Jest kolejność
Kodeks spółek handlowych mówi, że wierzyciel spółki jawnej może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Jest to tzw. subsydiarna odpowiedzialność wspólnika. Nie dotyczy ona jednak, z mocy przepisów, odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed wpisem do rejestru. Za te odpowiadają spółka i osoby, które prowadzą jej sprawy.
Odpowiedzialność subsydiarna wspólników spółki jawnej za zobowiązania spółki trwa tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie spółki. Wspólnik pozwany z tytułu odpowiedzialności za zobowiązania spółki może przedstawić wierzycielowi zarzuty przysługujące spółce wobec wierzyciela.
PrzykładJeśli wspólnicy zostaną pozwani przez wierzycieli np. w związku z brakiem zapłaty przy umowie sprzedaży,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta