Gdzie znaleźć środki na finansowanie inwestycji komunalnych
Samorządy chciałyby realizować jak najwięcej dotowanych projektów. Barierą są najczęściej możliwości ich finansowania
System przekazywania funduszy europejskich zakłada, że to samorządy w pierwszej kolejności finansują wydatki związane z dotowanym projektem. Dopiero po jego realizacji mogą zwrócić się o refundację. Nawet jeżeli samorząd ma sposobność skorzystania z zaliczki, to i tak musi posiadać wkład własny.
Dlatego władze lokalne muszą ustalić, jak w najlepszy sposób sfinansować wszystkie niezbędne inwestycje. Możliwości, wbrew pozorom, jest niemało. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od danego przypadku.
Bez jego analizy trudno jest jednoznacznie wskazać, jaki instrument – np. kredyt czy emisja obligacji – będzie bardziej korzystny dla sfinansowania niedoboru środków.
Droga do banku
Jedną z częściej wykorzystywanych możliwości jest kredyt. Jego zaletą jest to, że na rynku istnieje wiele banków, a tym samym mamy możliwość wyboru tego, który zaproponuje najlepsze warunki. Minusem to, że z reguły oprocentowanie oparte jest na zmiennej stopie procentowej, co wprowadza dodatkowy czynnik ryzyka.
Najczęściej nie ma też możliwości ustanowienia elastycznego okresu karencji, co oznacza, że raty kredytu należy zacząć spłacać wkrótce po jego uruchomieniu. Ponadto zgodnie z definicją kredyt jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta