Alternatywny wobec kredytu sposób finansowania należności
Gdy przedsiębiorstwo oferuje odbiorcom długie terminy płatności a jednocześnie musi szybko regulować faktury wystawiane przez dostawców, grozi mu utrata bieżącej płynności. Sposobem na uniknięcie problemów jest sprzedaż należności wyspecjalizowanej firmie
Faktoring jest przydatnym narzędziem dla firm, które prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności i chcą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej. Sprawdza się świetnie tam, gdzie cykl ściągania należności jest długi a firmy mają ograniczone możliwości finansowania się kredytem.
Jest to także dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą zdywersyfikować źródła finansowania, planują dynamiczny rozwój i potrzebują do tego gotówki.
Z badania opinii klientów, przygotowanego na zlecenie Raiffeisen Banku, wynika, że 96 proc. firm za najważniejszą cechę faktoringu uznaje dostęp do szybkiego finansowania.
W Polsce usługę tę oferują wyspecjalizowane firmy faktoringowe i niektóre banki. Jak wynika z naszych danych, w ciągu trzech kwartałów tego roku obroty 20 faktorów wyniosły ponad 45 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to efekt m.in. wzrostu zainteresowania usługą.
Wzrost poularności
W ostatnim czasie faktoring zyskał na popularności m.in. z powodu kryzysu, który spowodował ograniczenie akcji kredytowej banków. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie, dla których zatory płatnicze są szczególnie dotkliwe, zaczęły szukać innych źródeł finansowania.
Faktoring jest usługą elastyczną, łatwo dostosowuje się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta