Polska konstytucja ważniejsza od prawa unijnego
Polska, wstępując do Unii Europejskiej, przekazała jej organom kompetencje organów władzy państwowej jedynie w niektórych sprawach, a nie wyłączyła stosowania polskiej ustawy zasadniczej – pisze prawnik
Na 10 listopada 2010 r. został wyznaczony termin rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, w sprawie dotyczącej zbadania zgodności traktatu z Lizbony z polską konstytucją. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej kwestii.
Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowo-unijnego jest powszechnie uznawana za jedną z naczelnych zasad Unii Europejskiej. Zgodnie z nią prawo wspólnotowo-unijne korzysta w razie sprzeczności z prawem krajowym z pierwszeństwa zastosowania.
Zasada pierwszeństwa nie została jednak sformułowana w traktatach. Według orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zasada ta wynika bezpośrednio ze szczególnej natury Wspólnoty Europejskiej. Gdyby normy wewnętrzne państw członkowskich mogły korzystać z pierwszeństwa przed prawem wspólnotowo-unijnym lub je modyfikować, prawo to zamieniłoby się jedynie w zbiór zaleceń, od których można w każdej chwili odstąpić. A to podważyłoby sens istnienia Unii Europejskiej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta