Nadgodziny nocne kosztują więcej
Za pracę powyżej dniówki, którą podwładny wykonywał między 21 a 7 rano, należy mu się nie tylko normalne wynagrodzenie i dodatek za nadliczbówki. Ma jeszcze prawo do ekstragratyfikacji
Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy poza normalnym wynagrodzeniem przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia (przekroczenie dobowe).
Tak stanowi art. 1511 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Jednak pracodawca nie musi wypłacać dodatku, jeżeli w zamian za taką pracę udzieli pracownikowi czasu wolnego (art. 1512 k.p.). Zobaczmy, jak to będzie wyglądało, na przykładzie pan Sławka, który przepracował trzy nadgodziny w nocy we wrześniu.
Najlepiej wolne
Zdecydowanie korzystniejsze dla pracodawcy jest udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika, który powinien zawierać liczbę godzin, za które chce otrzymać czas wolny, oraz datę takiego odbioru. Bo wtedy szef daje go w proporcji 1 : 1 (art. 1512 § 1 k.p.).
Zatem gdyby pan Sławek sam wystąpił o odebranie trzech nadliczbówek dobowych, dostałby trzy godziny wolnego.
Inaczej byłoby, gdyby z inicjatywą rozliczenia nadgodzin czasem wolnym wystąpił pracodawca. Wówczas musi go udzielić w proporcji 1 : 1,5 do końca okresu rozliczeniowego i nie wolno mu z tego powodu obniżyć wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za pełny wymiar czasu pracy (art. 1512...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta