Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Polisa zabezpieczy prezesa przed skutkami błędnych decyzji

14 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Regina Skibińska

Inflacja, wojna, wcześniej pandemia – coraz więcej czynników wpływa na efekty decyzji podejmowanych w firmach. Rośnie więc niepewność i ryzyko popełnienia błędu. Mogą pojawić się roszczenia wobec członków władz spółki.

Ryzyko ekonomiczne, ale także cybernetyczne, zwłaszcza związane z ransomware i utratą danych, wywołują coraz więcej obaw wśród dyrektorów i członków zarządów firm – wynika z tegorocznego globalnego badania dotyczącego odpowiedzialności dyrektorów, przeprowadzonego przez WTW oraz Clyde & Co, międzynarodową firmę prawniczą.

Na znaczeniu traci ryzyko związane z Covid-19 i brexitem. W niektórych krajach członkowie władz spółek wskazują, że na czoło rankingu największych zagrożeń wysuwają się zmiany klimatu. Wśród firm w Europie wysokie miejsce zajmuje również ryzyko geopolityczne.

Nie wszystkim doskwiera to samo

Jakie innego typu rodzaje ryzyka są wskazywane najczęściej? To zależy od branży. Gastronomia, hotele czy branża rozrywkowa są narażone na upadłość z powodu spadku popytu na ich usługi; wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze są przyczyną ograniczania wydatków przez gospodarstwa domowe. Z kolei branże energochłonne mocno reagują na wzrost cen energii i może im grozić utrata płynności.

Przed menedżerami w obecnych warunkach stoi wiele nowych wyzwań. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i wojny w Ukrainie część przemysłu musi zmienić dostawców albo odbiorców swoich produków. Niektóre przedsiębiorstwa wracają do Europy np. z Chin. Europejskie spółki podejmują wyzwania w nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12621

Wydanie: 12621

Spis treści

Reklama

Zamów abonament