Jak wyceniać środki trwałe w sprawozdaniu finansowym
W bilansie firmy nie ma danych o trwałej utracie wartości i dokonanych z tego powodu odpisach aktualizujących. Aby się o nich dowiedzieć, trzeba sięgnąć do informacji dodatkowej
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, nie rzadziej niż na dzień bilansowy, wycenia się według:
- cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub
- wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych),
pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Ulepszenia
Art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości mówi, że wartość początkową środka trwałego (cenę zakupu lub koszt wytworzenia) zwiększa się o koszty jego ulepszenia polegające na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji, jeżeli powodują one zwiększenie jego wartości użytkowej.
Wartość użytkowa mierzona jest okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub jeszcze innymi miarami. Z tego wynika, że wartość początkową środków trwałych, które zostały wprowadzone do ksiąg rachunkowych (czyli wartość bilansową), zwiększają koszty ulepszenia tego środka trwałego.
Warto sięgnąć do standardów
Przy wycenie środków trwałych należy sprawdzić, czy nie doszło do trwałej utraty ich wartości. Chodzi o sytuacje, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez firmę składnik majątku nie przyniesie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta