Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma może czasem zmusić do zorganizowania przetargu

02 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Slawomir Wikariak

Jeśli umowa została zawarta z wolnej ręki, mimo że nie było ku temu podstaw prawnych, to Krajowa Izba Odwoławcza ma prawo ją unieważnić

Inicjatywa musi jednak wyjść od przedsiębiorcy. Jeśli uzna, że zamawiający bezpodstawnie skorzystał z trybu zamówienia z wolnej ręki, to może podważyć tę decyzję. Żądania, jakie wysunie w odwołaniu, zależeć będą od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie.

Jeśli zamawiający umieścił ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy z wolnej ręki, o którym mowa w art. 66 ust. 2 prawa zamówień publicznych (dalej pzp), to wykonawca ma jeszcze szanse zablokować podpisanie kontraktu i niejako wymóc na zamawiającym zastosowanie konkurencyjnego trybu.

Oczywiście tylko pod warunkiem wykazania, że nie było przesłanek skorzystania z wolnej ręki.

W jakim terminie

Wielu zamawiających nie zamieszcza jednak ogłoszeń o zamiarze zawarcia umowy. Wówczas przedsiębiorca zainteresowany zamówieniem nie może już zablokować kontraktu. O tym, że udzielono zamówienia z wolnej ręki, dowiaduje się bowiem po zawarciu umowy z ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Wciąż ma jednak szanse doprowadzić do unieważnienia kontraktu. W tym celu musi w ciągu 15 lub 30 dni (w zależności od wartości zamówienia i tego, kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8842

Spis treści
Zamów abonament