Będzie łatwiej wyjść ze współwłasności
Osoba, która nabyła od jednego ze spadkobierców udział w spadkowej nieruchomości, może przed sądem żądać zniesienia jej współwłasności
Izabela Lewandowska, dziennikarka „Rzeczpospolitej”
Tak uznał Sąd Najwyższy w ważnej dla praktyki uchwale. Wiele nieruchomości w wyniku spadkobrania jest współwłasnością kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób.
Tak było z nieruchomością, której własność Emilia F. uzyskała w listopadzie 1971 r. na podstawie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Emilia F. zmarła w 1998 r. Spadek po niej nabyli na podstawie dziedziczenia ustawowego jej bratankowie, siostrzeńcy oraz dzieci i wnuki zmarłych przed nią bratanków i siostrzenic – 48 osób.
Pozostawioną w spadku nieruchomością o pow. 2,04 ha zainteresowali się właściciele sąsiadującej z nią posesji, małżonkowie Paweł i Małgorzata N. Skupując od lutego 2009 r. do stycznia 2010 r. udziały w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta