Co zrobić, gdy dłużnik próbuje pozbyć się swego majątku
Umowa sprzedaży czy darowizny może zostać podważona, jeżeli zawarto ją w celu pokrzywdzenia wierzycieli. Służy temu skarga pauliańska
Pacta sunt servanda, czyli jak mawiali Rzymianie, umów należy dotrzymywać. Tak więc każdy, kto zawrze kontrakt, powinien go wykonać zgodnie z treścią podjętego zobowiązania. To samo dotyczy wszystkich innych zobowiązań ciążących na dłużniku bez względu na źródło ich powstania.
Musi się on liczyć z tym, że odpowiada wobec swoich wierzycieli całym majątkiem, jaki posiada na dzień wymagalności zobowiązań. Uchylanie się od tego obowiązku może doprowadzić do jego przymusowego wyegzekwowania.
Zdarza się, że nieuczciwy dłużnik, widząc nadciągające czarne chmury, podejmuje wymyślne działania mające na celu ukrycie posiadanego majątku. W tym celu zawiera pozorne umowy najczęściej sprzedaży lub darowizny, zazwyczaj z członkami rodziny lub innymi zaufanymi osobami, licząc, że bezskuteczna egzekucja ostudzi działania wierzycieli, a nawet je zakończy.
Natura ludzka nie zmienia się od wieków i dlatego już w starożytnym Rzymie zdefiniowano reguły pozwalające wierzycielom skutecznie przeciwstawiać się działaniom nieuczciwych dłużników (actio Pauliana). Postanowienia takie znajdują się również w kodeksie cywilnym w art. 527 – 534.
Skarga pauliańska pozwala wierzycielowi żądać uznania za bezskuteczną w stosunku do niego czynność prawną dłużnika dokonaną z jego pokrzywdzeniem, wskutek której osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, jeżeli dłużnik działał ze świadomością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta