Podczas rehabilitacji posada pewna przez kwartał
W czasie korzystania ze świadczenia mającego zapewnić powrót do zdrowia zatrudniony nie musi obawiać się utraty zajęcia przez kwartał
W tym okresie szef nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać jej bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez podwładnego.
Długa niedyspozycja i leczenie
Świadczenie rehabilitacyjne pozwala pracownikowi pobierać gotówkę w razie przedłużającej się choroby, po wyczerpaniu się okresu zasiłkowego. Przysługuje ono, gdy skończy już pobierać zasiłek chorobowy, a pracownik jest nadal niezdolny do pracy i dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do zadań.
Stanowi o tym art. 18 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Jeżeli więc niedyspozycja zdrowotna się przedłuża, a wyczerpał się już okres zasiłkowy wynoszący 182 dni (przy niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą 270 dni), ubezpieczony może wystąpić o przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze miesiące. Jest to jednak świadczenie czasowe.
W myśl art. 18 ust. 2 ustawy zasiłkowej przysługuje przez okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta