Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mozart na ulicy Alembeków

17 marca 2011 | Księga Kresów Wschodnich | Krzysztof Masłoń
Andrzej Kuśniewicz
autor zdjęcia: Aleksander Jałosiński
źródło: Fotorzepa
Andrzej Kuśniewicz

Jednym z nielicznych autorów pisujących o Kresach w czasach peerelowskich był Andrzej Kuśniewicz (1904 – 1993).

Akcję wielu swoich powieści sytuował w wielonarodowościowym cesarstwie austro-węgierskim, w dawnej Galicji. „Strefy", „Król Obojga Sycylii", sfilmowana przez Janusza Majewskiego w 1978 r. „Lekcja martwego języka" były wielokrotnie wznawiane, nagradzane, tłumaczone na obce języki.

Kreujący się na galicyjskiego outsidera pisarz pełną garścią czerpał ze swego bogatego życiorysu. Urodzony w Kowenicach koło Sambora w rodzinie ziemiańskiej (Marian Brandys utrzymywał jednak, że „książątko ponińskie" – jak nazywał Kuśniewicza – „pochodziło tak naprawdę z bogatych galicyjskich nafciarzy, zaszeregowało się tylko do bezetów, czyli byłych ziemian, i lubiło przyznawać się do pokrewieństwa z XVIII-wiecznym magnatem, który przyczynił się walnie do rozbiorów Polski, Adamem Ponińskim"), nauki pobierał w Grazu, Zakopanem i Chyrowie, studiował w Krakowie – sztuki piękne i nauki polityczne. Zajmował się automobilizmem, obracał się w kręgach artystycznej bohemy, przez pewien czas był mężem tancerki Marii Brejnakowskiej, która pod pseudonimem Maria Ukniewska napisała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8879

Spis treści
Zamów abonament