Odmowa przyjęcia wymówienia nic nie daje
Pracownik, który nie chce wziąć pisma wypowiadającego, nie ochroni swojej posady. Nie zyska też usprawiedliwienia w sądzie, jeśli spóźni się z odwołaniem
Pracownicy, chcąc uniemożliwić pracodawcy rozwiązanie angażu, często decydują się na odmowę przyjęcia wypowiedzenia. Takie działanie na niewiele się zdaje.
Bez wpływu na skuteczność
Wypowiedzenie i tak będzie w pełni skuteczne i ostatecznie doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Tyle że szef powinien dopilnować, aby w razie ewentualnego sporu przed sądem mógł udowodnić, że podwładny miał możliwość zapoznania się z treścią wręczanego mu wymówienia, ale z niej z własnej woli nie skorzystał.
Skuteczność wypowiedzenia mimo jego nieodebrania przez zatrudnionego wynika z faktu, że w stosunkach pracy z mocy art. 300 kodeksu pracy stosuje się art. 61 § 1 kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Zatem przyjmuje się, że oświadczenie woli składane przez pracodawcę zostaje złożone pracownikowi, z chwilą gdy ten ostatni miał możliwość zapoznać się z jego treścią. Dotyczy to również wypowiedzenia umowy o pracę i jej rozwiązania bez wypowiedzenia.
Bez znaczenia jest to, czy pracownik faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta