Czy krótki najem wyklucza pełne rozliczenie wydatków na dostosowanie lokalu
Podatnicy, którym nie udaje się zamortyzować całej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, nie wiedzą, czy pozostałą kwotę mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Orzecznictwo nie pomaga w rozwiązaniu tego problemu
W ostatnim czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał dwa zupełnie odmienne wyroki w tej sprawie. W orzeczeniu z 3 lutego 2011 (I SA/Po 743/10) uznał, że spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaprzestanie amortyzacji jest skutkiem zmiany rodzaju działalności.
W wyroku z 20 października 2010 (I SA/Po 468/10) stwierdził, że kwota ta nie może być uznana za koszt bez względu na przyczynę zakończenia naliczania odpisów umorzeniowych.
Czego dotyczył spór
Obie sprawy dotyczyły wniosków o interpretacje. Spółki pytały, czy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym. Przyczyną powstania straty była zmiana miejsca prowadzenia działalności. Jej zakres pozostawał taki sam.
Odpowiedzi organu podatkowego były takie same –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta