Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy państwo przejmuje działkę przedsiębiorcy pod autostradę

21 marca 2011 | Prawo i praktyka | Renata Krupa

Gmina albo Skarb Państwa ma prawo wywłaszczyć firmę z nieruchomości, żeby zrealizować lokalną inwestycję. Muszą jednak to zrobić w zgodzie z prawem, w przeciwnym razie mają obowiązek zwrócić to, co zabrali

W czasie poszerzania drogi albo budowy szpitala każdy może zostać przymusowo pozbawiony działki lub budynku, który ma służyć takim celom. Są dwie ścieżki wywłaszczania z nieruchomości: zwykła i uproszczona.

W obu jednak wypadkach obowiązują te same trzy zasady. Po pierwsze wywłaszczyć z nieruchomości może tylko samorząd terytorialny lub Skarb Państwa, po drugie może to zrobić tylko na określone cele publiczne (ich listę zawiera art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Po trzecie właściciel (użytkownik wieczysty) za zabraną nieruchomość  musi otrzymać odszkodowanie.

Uwaga! Wywłaszczyć można ponadto z nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele publiczne albo wobec których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Jeżeli więc okaże się, że nasza działka jest przeznaczona w planie pod budownictwo jednorodzinne, to gmina nie może wywłaszczyć, chyba że zmieni plan.

Dłużej, ale z rokowaniami

Podstawową ścieżkę wywłaszczenia reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami (dalej ugn). Przewiduje ona, że  przed rozpoczęciem właściwego postępowania wywłaszczeniowego zawsze odbywają się rokowania (art. 114 ugn).

To nic innego jak negocjacje. Prowadzi je z właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) starosta, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8882

Spis treści
Zamów abonament