Grodzieńszczyzna – zapomniana walka
Dodatkowym atutem było leżące w granicach Inspektoratu Grodno, drugie co do wielkości miasto północno-wschodniej II RP z jego patriotyczną tradycją wzmocnioną bohaterską obroną 22 – 24 września 1939 r.
Jednostronne wytyczenie przez Sowietów nowej polsko-sowieckiej linii granicznej spowodowało, iż los kresowych organizacji AK – wileńskiej i nowogródzkiej – podzielił także Inspektorat Grodzieński wchodzący w skład Okręgu Białostockiego. Strukturę tę tworzyły trzy obwody: Grodno Prawy i Lewy Niemen oraz Wołkowysk, obejmujące swoim zasięgiem dwa przedwojenne powiaty województwa białostockiego: Grodno i Wołkowysk. Wczesną wiosną 1944 r. do Obwodu AK Grodno Prawy Niemen dołączono jeszcze cztery wschodnie gminy powiatu augustowskiego: Sopoćkinie, Łabno, Hołynka i Bala Kościelna, które również znalazły się na wschód od tzw. linii Curzona.
Inspektorat Grodzieński AK nie mógł wprawdzie równać się sile dwóch wschodnich sąsiadów (wileńskiego i nowogródzkiego), zwłaszcza w odniesieniu do oddziałów zbrojnych, dysponował jednak znaczącym zapleczem kadrowym: ponad 5000 członków, ze sporym odsetkiem kadry podoficerskiej i oficerskiej (odpowiednio 1088 i 68). Dodatkowym atutem było leżące w granicach Inspektoratu Grodno, drugie co do wielkości miasto północno-wschodniej II RP z jego patriotyczną tradycją wzmocnioną bohaterską obroną 22 24 września 1939 r. Liczył się również fakt, iż razem z Wołkowyskiem stolice obydwu wspomnianych powiatów były przed wojną ośrodkami garnizonowymi (w Grodnie stacjonowały trzy pułki: 76. pp., 81. pp., 29....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta