Urzędnicy mogą skorzystać z wiedzy przedsiębiorców
Bywa, że zamawiający dobrze znają cel, jaki chcą osiągnąć, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Dobrym sposobem jest wówczas zorganizowanie negocjacji z ogłoszeniem
Tryb ten, umiejętnie zastosowany, pozwala na skorzystanie z innowacyjnych rozwiązań, które niekoniecznie są znane zamawiającemu. Przygotowując postępowanie, musi określić on przedmiot zamówienia, ale z jego szczegółowym opisem może wstrzymać się do czasu przeprowadzenia negocjacji.
W ich trakcie wykonawcy mogą podpowiedzieć rozwiązania korzystniejsze, co pozwoli doprecyzować specyfikację istotnych warunków zamówienia. To z kolei da szanse na wybór bardziej innowacyjnej oferty.
Negocjacje z ogłoszeniem są trybem konkurencyjnym, przede wszystkim dlatego że na publiczne ogłoszenie każda zainteresowana firma ma prawo złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Jest to jednak tryb szczególny, dlatego też zamawiający ma prawo go zastosować tylko wtedy, gdy spełniona zostaje jedna z przesłanek wymienionych w prawie zamówień publicznych >patrz ramka.
Kto najlepiej spełnia wymogi
Zamawiający rozpoczynając procedurę musi opublikować ogłoszenie o zamówieniu (w zależności od wartości zamówienia albo w Biuletynie Zamówień Publicznych, albo w Dzienniku Urzędowym UE). W ogłoszeniu tym określa m.in. warunki wzięcia udziału w negocjacjach.
Ponieważ do składania ofert wstępnych zostanie zaproszona tylko wyselekcjonowana grupa przedsiębiorców, powinien określić, jak będzie oceniał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta