Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek zapłaci polski nabywca

30 marca 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Od 1 kwietnia VAT od towarów lub usług zakupionych w Polsce od zagranicznego kontrahenta co do zasady będzie rozliczany przez nabywcę. Znikną liczne wyjątki od tej reguły

Także do tej pory, gdy podmiot zagraniczny (nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) świadczył usługi lub dokonywał dostawy towarów (których miejsce świadczenia, a więc i opodatkowania znajdowało się w Polsce), co do zasady, zobowiązanym do rozliczenia VAT z tego tytułu był nabywca.

Ustawa o VAT przewidywała jednak wyłączenie tego obowiązku, w sytuacji gdy podatek należny został rozliczony w Polsce przez świadczącego usługę lub dostawcę.

W rezultacie możliwe były dwa sposoby rozliczenia VAT z tytułu świadczenia usług bądź dostaw towarów przez zagraniczne firmy:

- przez usługobiorcę/nabywcę towarów lub

- przez świadczącego usługi/dostawcę towarów (z wyjątkami).

Warunki samonaliczenia

Rozliczenie VAT przez nabywcę następuje na zasadzie samonaliczenia, tj. przez zadeklarowanie VAT należnego oraz naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, i powinno być, co do zasady, neutralne dla podatnika.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami  w przypadku usług samonaliczenie wchodziło w grę, gdy usługobiorcą był podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (a gdy chodzi o usługi, do których stosuje się art. 28b, tj. podlegające opodatkowaniu w kraju siedziby usługobiorcy, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8890

Spis treści
Zamów abonament