Jak dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego zleceniobiorcy
Firma, która zatrudnia osobę na umowę-zlecenie, nie pobiera z wypłacanego świadczenia za czas niedyspozycji zdrowotnej zaliczki na podatek. Ale musi ją obliczyć, aby oddać komornikowi właściwą kwotę
- Od 1 września 2010 zatrudniamy zleceniobiorcę z wynagrodzeniem zmiennym prowizyjnym, płatnym w okresach miesięcznych. W marcu br. chorował cztery dni (od 15 do 18), na co mamy zwolnienie lekarskie.
Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy, a jeśli tak, to jak go ustalić i rozliczyć? Jesteśmy płatnikiem zasiłków od tego roku. Zleceniobiorca chorował w listopadzie dziesięć dni, ale nie uzyskał zasiłku, bo nie miał ubezpieczenia chorobowego.
Przystąpił do niego od 1 grudnia. Przychód zleceniobiorcy za marzec wyniósł 2850 zł brutto. W poprzednich miesiącach wahał się od 3 do 4 tys. zł. Ponadto zleceniobiorca ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Jak dokonać potrącenia z zasiłku? – pyta czytelniczka.
Zleceniobiorca tym razem uzyska zasiłek. Prawo do niego ustali, obliczy jego wysokość i wypłaci zleceniodawca jako płatnik składek i zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Jednak nie pobierze zaliczki na podatek, bo zasiłek to przychód z tzw. innych źródeł.
Najpierw wyczekiwanie
Zleceniobiorcy, który na swój wniosek przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Ale też nie od razu. Najpierw musi minąć tzw. okres wyczekiwania, tj. 90 dni.
Krócej czekają osoby podlegające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta