Przejście kresowej AK na tereny Polski centralnej
Trwające od sierpnia 1945 do marca 1946 r. przerzuty okazały się największą tego typu planową operacją bojową w historii całej konspiracji powojennej, ze względu na jej ostateczny sukces godną ze wszech miar przypomnienia
Koniec czerwca 1945 r. nie stanowił w historii polskiego powojennego podziemia niepodległościowego żadnej istotnej daty granicznej. Dla Inspektoratu Grodzieńskiego AKO moment ten miał jednak znaczenie przełomowe.
Podporządkowanie Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj samodzielnej dotąd Armii Krajowej Obywatelskiej spowodowało, iż lansowana dotąd przez jej dowództwo koncepcja utrzymywania masowej wojskowej konspiracji za kordonem uległa zdecydowanej weryfikacji.
Ppłk Jan Rzepecki nie tylko nie miał bowiem złudzeń co do możliwości jakiejkolwiek korekty wytyczonej przez Sowietów wschodniej granicy Polski, ale był dodatkowo zwolennikiem zaprzestania działalności zbrojnej i przekształcenia owej konspiracji w kadrową organizację społeczno-obywatelską.
Próby narzucenia takiego modelu funkcjonowania całej organizacji białostockiej spełzły na niczym, a jedyną ofiarą owej koncepcji został właśnie Inspektorat Grodzieński. Zachował on wprawdzie swoje miejsce w strukturze Okręgu Białostockiego DSZ, a następnie WiN (będąc aż do 1947 r. jedyną strukturą Zrzeszenia obejmującą tereny na wschód od linii Curzona), jednak w wyniku wspomnianych przemian stał się jednostką w znacznym stopniu sztuczną. Na mocy rozkazu inspektora grodzieńskiego mjr. Władysława Szymborskiego „Bąka", „Okrasy", „Rocha" z 30 czerwca 1945 r. komendanci jego trzech obwodów (ppor. cz. w. Franciszek Ziemkowski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta